SVATOPLUK ČECH - Ve stínu lípy
SVATOPLUK ČECH
- 1846-1908
- Časopis Květy
- Díla: Broučkiády, Adamité, Básně, Ve stínu lípy, Písně otrokářské, Hanuman, Jitřní písně, Nové písně
Ve stínu lípy
- Lyricko-epické
- Báseň, předzpěv, 8 kapitol
- Připomíná Dekameron
- Vztah k vlasti, hledání, opuštění
- Komedie střídá tragédii
- První příběh je celoživotní, naopak druhý (komický) je jedna epizodka ze života.
- Častá personifikace (černá brázda nás živí spoře) a básnické přívlastky (klasem bohatým, ve městě božím širokém
Předzpěv
- Krajina, velmi citové
- Opěvuje různá česká místa, která navštěvoval jako dítě
- Zároveň pociťuje smutek ze smrti otce
- Jde do hospody "Ve stínu lípy" kde potkává 8 sousedů "besedníků" a začínají si vyprávět různé příběhy
1. BESEDNÍK, "soused bohabojný"
Vypráví příběh rodiny Bártových. Jejich syn se vydal na zkušenou do světa a otec ho ze trest zavrhl a od té doby se o něj nestaral. Po letech se nešťastný Václav vrací zpět do Čech, ale otec už je po smrti, a proto se setkává pouze se slepou a hluchou matkou. Po krátké době oba ze smutku umírají a jsou pochováni do společného hrobu.
II. BESEDNÍK, "krejčík"
Tato osoba přidává k dobru humorný příběh o svém pobytu v italských Benátkách, kde se bezhlavě zamiloval do krásné Italky, jejíž strýc cukrář jim jejich štěstí nepřál. Krejčí svou milou jednou navštíví, ale strýc se vrátí nečekaně brzy, a proto se mladík musí schovat do obrovského dortu. Ve svém nepohodlném úkrytu ale usne a vzbudí se až na slavnosti mnichů, kde k všeobecnému údivu z dortu vyleze; Karneval, zkušenost, cizina
III. BESEDNÍK, "kantor"
Vypráví příběh o tom, jak mu na Vánoce zemřela manželka, kterou hluboce miloval, spolu s jejich dvěma malými synky. Kantora tato nešťastná událost velmi trápila, nicméně příští rok opět na Vánoce se mu zjevil přízrak jeho manželky, jež ho dovedl do vedlejší vesnice ke vdově se dvěma osiřelými chlapci. Do roka se konala slavná svatba.
IV. BESEDNÍK, "vojenský invalida"
Vysvětluje, jakým způsobem přišel o nohu. Kdysi bojoval pod vedením maršála Radeckého proti cizozemcům, a když maršál umíral, svěřil vojínovi svoji závěť, kterou si mladík strčil do boty. Nohu mu však ustřelila dělová koule, ale on se pro ztracenou končetinu hrdinně vrátil a donesl nohu i se schovanou závětí zpátky ke své armádě.
V. BESEDNÍK, "hostinská"
Vypravuje příběh malé siroty po loutkáři. Hostinská se holčičky ujala a s láskou ji vychovávala, dívka ale i přesto ze všeho na světě nejvíc milovala starou kobylu Princeznu a svoje loutky, jediné dvě věci, které jí po loutkáři zbyly. Hostinský jednoho dne celé loutkové divadlo prodal studentovi, zoufalá dívka ho následovala a ve svém marném úsilí a spěchu se zabila pádem do řeky.
VI. BESEDNÍK, "pan pojezdný"
Vzpomíná, jaké bylo jeho první políbení. Šel tenkrát ve svých sedmnácti letech na námluvy, ale jeho budoucí tchán ho načapal, jak se potají líbá s jeho dcerou, budoucí nevěstou, a celý rozzlobený zásnuby i přes protest obou milenců zrušil.
VII. BESEDNÍK, "šumař"
Jako mladý se zamiloval do nejbohatší nevěsty z vesnice, ale rodiče mladým lidem jejich lásku kvůli rozdílným finančním poměrům nepřáli. Oba milenci spolu proto utekli do daleké Rusi, kde žili na samotě v horách. Anna však den ze dne víc a víc chřadne, protože jí tíží pocit viny a nečisté svědomí. Po krátké době ze zármutku umírá a šumař se vrací zpátky do Čech.
VIII. BESEDNÍK, "mlynář"
Uvědomělý mlynář uzavírá celou debatu oslavnými verši vyzdvihujícími povahu českých lidí a opěvujícími naši vlast.