Karel Čapek – RUR

22.04.2020

Období: Česká meziválečná literatura 1914 - 1939

  • Estetická stránka, posilování žurnalistiky, posilování děje v románech, vliv pragmatismu (skutečnost z různých úhlů), téma venkova, německy píšící autoři
  • Několik skupin prozaiků:
  • Obraz války - Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka Švejka; legionáři - Rudolf Medek - Anabáze; Josef Kopta - Třetí rota; František Langer - Železný vlk
  • Expresionisté - Richard Weiner - Lidice; Emil Vachek - Chrám Dymybyl; Jan Weiss - Dům o tisíci patrech
  • Demokraté - Karel Čapek, Josef Čapek; Eduard Bass - Cirkus Humberto; Karel Poláček - Bylo nás pět, Muži v ofsajdu
  • Imaginativní - Vladislav Vančura - Rozmarné léto; Karel Schulz - Kámen a bolest
  • Katolíci - Jakub Deml - Šlépěje; Jaroslav Durych - Sedmikráska, Bloudění
  • Sociální - Ivan Olbracht - Golet v údolí, Nikola Šuhaj loupežník; Marie Pujmanová - Předtucha, Lidé na křižovatce; Marie Majerová - Siréna
  • Psychologický - Jaroslav Havlíček - Petrolejové lampy; Václav Řezáč - Černé světlo
  • Ruralisté - Vojtěch Martínek - Černá země; Jan Vrba - Bažantice
  • Německy píšící - Franz Kafka - Proces, Zámek, Proměna; Egon Erwin Kisch - Pražský pitaval

O autorovi:

Karel Čapek (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice - 25. prosince 1938 Praha) byl český spisovatel, novinář, dramatik, filosof, překladatel a krom toho také dobrý fotograf.

Narodil se do rodiny lékaře. Studoval na gymnáziu (několika) a později na Filozofické fakultě UK. Filozofii také studoval dále v Berlíně a Paříži.

Svoji literární tvorbu zahájil před první světovou válkou, zpočátku tvořil se svým bratrem Josefem, který byl především malířem. Na jeho tvorbu mělo velký vliv jeho filosofické a estetické vzdělání, především pragmatismus a expresionismus. Ve svých dílech varuje před nezadržitelným pokrokem a proto je jeho tvorba stále aktuální. Velký význam má mimo jiné Čapkova novinářská činnost. Je totiž tvůrcem novinového sloupku.

Typický znakem jeho děl je využívání obrovské slovní zásoby, používání neobvyklých slov, několikanásobných větných členů a rozvitých souvětí. Čapek uměl velmi dobře využívat českého jazyka a jeho zvláštností. Autorství slova "robot", které se s divadelní hrou R. U. R. rozšířilo po světě, je připisováno jeho bratru Josefu.

V dílech K. Čapka se uplatňuje individualistický přístup, a z toho vyplývající uznávání silných jedinců, neuznává jednoznačnou pravdu, ale pouze pravdu z pohledu jednotlivce. Jeho dílo samozřejmě také ovlivnila první světová válka a později blížící se druhá světová válka.

Další díla: Bílá nemoc, Továrna na absolutno, Věc Markopulos, Krakatit, Válka s mloky, noetická trilogie (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život), Matka a mnoho dalších děl.

Žánr

  • vědeckofantastické, antiutopické drama
  • komediální předehra, celý příběh s tragickým vyzněním

Kompozice

Předehra a 3 dějství

Čas a místo

Budoucnost, nespecifikovaný ostrov uprostřed moře

Kontext díla:

Dílo je varováním lidské rase o možném zneužití vědy a techniky. Autor zde vyjadřuje obavu o zachování lidství, i když v závěru můžeme nalézt jistou naději. Z těchto důvodů ho lze brát i v současnosti za aktuální.

Úspěch RUR ve své době pravděpodobně souvisí s tehdejší oblibou fantastických příběhu J. Vernea a H. G. Wellse. Drama se dočkalo i hudebního zpracování Leošem Janáčkem jakožto opera. Tím ovšem míra jeho vlivu nekončí. Inspirovat se nechal i třeba světoznámý A. C. Clarke se svojí Vesmírnou Odysseou.

Jazyk a umělecké prostředky:

Jazyk je jednoduchý, lehce srozumitelný - postrádá knižní obraty, odborné termíny. Pouze Nána (Helenina chůva) mluví hovorovou češtinou.

Scénické poznámky, krátké heslovité popisy kulis a prostředí. Citace z bible, neologismy...

Zajímavost: slovo robot je odvozené od slova robota (= lopata, práce, dřina), v dalších jazycích do dnešních dnů úplně zdomácnělo. Autorství slova je často mylně připisováno Karlovi, ve skutečnosti ho vymyslel jeho starší bratr Josef.

Hlavní postavy:

Helena Gloryová - mladá krásná, inteligentní dívka později manželka Domina, tělesnění ženského, citového, laskavého přístupu bez rozdílu (k robotům i lidem), dcera prezidenta a členka Ligy Humanity

Harry Domin - centrální ředitel R.U.R., jeho vysněným cílem je osvobodit člověka od práce, aby se mohl dále učit a zdokonalovat, a vytvořit ráj na zemi, kde už lidé nebudou muset otročit jiným lidem, vizionář

Alquist - stavitel, za největší hodnotu považuje lidský život a práci, právě proto ho roboti při své vzpouře ušetří (berou ho jako jednoho z nich - jako pracujícího)

Primus a Helena - roboti, projev lidského citu (lásky) u obyčejných strojů, šance na zachování lidství ve světě bez lidí

Děj:

Předehra (o 10 let dříve): Helena se vydává na Rossumův ostrov navštívit továrnu na výrobu Rossumových robotů. Domin, ředitel továrny, ji s radostí do výrobního procesu zasvětí. Helena je zděšena a prořekne se, že je zde aby jménem Ligy Humanity bránila práva robotů. Lidští obyvatelé ostrova (6 mužů) se ji vysmějí, že robotům nezáleží na zacházení, že nemají duši ani tužby. Nakonec je jakožto velice pohledná žena vtlačena Dominem do manželství.

1. dějství: Lidé zakrněli, přestaly se rodit děti - lidé se stali nadbytkem, když už bylo dostatek pracovních sil. V továrně začali vyrábět dokonalejší, více lidem podobné roboty, s vlastními emocemi. Postupně přebírají vládu nad světem, uvědomují si totiž, že není třeba lidí, aby jim říkali, co dělat. Helena se rozhodne pokusit se lidi probrat tím, že by zastavila výrobu robotů a tak spálí všechny výrobní postupy. Roboti se nakonec vzbouří a postaví se člověku-otrokáři.

2. dějství: Zbylí lidé na Rossumově ostrově se dohadují, čí je tohle všechno vlastně vina. Snaží se vymyslet, jak se z té lapálie vymotat a zachránit si život. Všechno marné. Roboti nakonec vtrhnou do domu a povraždí všechny až na Alquista, protože jako jediný pracoval a měli ho tudíž za robota. Zmocní se továrny a pokračují v práci, jako by se nic nestalo.

3. dějství: Alquist se marně snaží najít postup pro výrobu robotů. Když už neví jak dál, roboti ho přemluví, aby začal pitvat. Nejdřív Damona, ale u něj nic nenajde. Pak zaslechne smích robotky Heleny. Chce ji pitvat, ale Primus se nabídne místo ní, což Helena odmítá. Alquist v nich spatřuje Adama a Evu a nechá je oba jít.

Čtenářský deník - Různé poznámky z VŠ
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky